ŞAN

ŞAN

Her ses benzersizdir ve her ses eğitilebilir.

Sesimiz değişkendir. Fiziksel ve ruhsal durumumuz ve duygularımız sesimize direkt yansır. Tonu, pesliği ve tizliği, şiddeti günlük hayatımızda ve sosyal ilişkilerimizde önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu yüzden şan eğitimi sadece güzel şarkı söylemeyi öğreten bir eğitimden fazlasıdır. Şan eğitimi alan bir birey fizikseli ruhsal ve duygusal anlamda kendini tanımak üzere bir yolculuğa çıkmıştır.

Nasıl ki bir sporcu müsabakalar için sürekli idman halindedir, bir ses performansçısı da şan dersleriyle sürekli idman halinde olmalıdır.

Şan eğitimi şu aşamaları içermektedir.

Temel Ses ve Nefes Eğitimi: Her birey için temel oluşturacak kolay kavranabilir bilgiler ve egzersizler içerir. Konuşmacılar, sunucular, tiyatrocu sanatçılıları, öğretim üyeleri... gibi ses kullanarak iş yapan meslek grupları için gereklidir

Ses Terapisi: Yanlış ve kötü kullanımla ortaya çıkan ses bozuklarını ve hastalıklarını gidermek için gerekli çalışmalar içerir.

Profesyonel Şan Eğitimi: Bir ses sanatçısı ve sanatçı adayının ses türüne ve rengine göre için gerekli tüm bilgileri ve egzersizleri içerir. Repertuar, estetik ve sahne bilgisi üzerine yoğun çalışmalar yapılır.

Vokal Koçluğu: Ses sanatçısı için gerek kayıt sırasında gerek canlı performanslarda anlık ve hızlı sonuç veren bilgiler ve egzersizler içermektedir.