Cahit Yavuz

Kurucu Genel Koordinatör

KİŞİSEL GELİŞİM İCİN MÜZİK!

Son birkaç yıl içerisinde kişisel eğitim o kadar öne çıktı ki, 200 yıllık o bilinen ve çocuklarımızın ruhunu baskılayan, dahası, ezbercilik atmosferinde değersizlik hissi aşılayan öğretim dominasyonlu eğitim, adeta kenara itiliverdi.

Kişisel eğitim denince neredeyse akla gelen ilk eğitim metodudur Müzik…

Nedeni çok basit; müzik, her dinleyenin ruhunda yarattığı algıdır… O bireysel algı her dinleyenin içinde ayrı dünya oluştursa da, bazen öyle sanatçılar çıkagelir ki meydana, o anda her kişinin algısı milyonlarca ruhta birleşerek ortak algıyı da oluşturabilir.

"Müzik Ruhun Gıdasıdır" kimilerine göre Socrates tarafından söylenen bu söz, ancak günümüzde üzerinde tekrar düşünülmesi gereken bir konu olarak değerlendirme yapmayı hak ediyor. Gülen Andak & Ahmet Guvenç Sanat Merkezi - LCM olarak biz; müziğin insanın doğumundan ölümüne kadar mükemmel bir, kişisel eğitim aracı olduğunu bilinciyle hareket ediyoruz. Özellikle ana okulu ve ilköğretim çağlarındaki tüm çocuklar için müzik, tam anlamı ile bir Kişisel Eğitimdir.

Okulumuzun vizyonu ve misyonunu bu yönde oluştururken bizler; çocuklarımızın bilişsel becerilerine de önem verme kararı aldık. Yani baştaki sloganda da olduğu gibi ‘’Eğitimli bir ruh’’ müziğin evrensel enerjisini hak ettiği şekilde algılayabildiğine inanıyoruz.

Bilişsel seviyesi düşük çocuklarımıza özel eğitim desteği vererek, onları müziğin evrensel enerjisini algılayabilecek seviyeye getirmeyi hedefliyoruz.

Bilişsel seviyemizi, yani bilinç seviyemizi açarak aslında ruhumuzu geliştiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ‘’Milletimizin saf karakteri yetenekle doludur. Ancak bu doğuştan gelen yeteneği geliştirebilecek metotlarla donanmış vatandaşlar lazımdır’’ derken eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyor aslında.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada Pink Floyd dinleyenlerin tüylerinin diken-diken yapan şeyin, beyin ve ruhun etkileşim düzeyi olduğu kanıtlanmış. Her kültürün insan üzerinde bu etkiyi yaratabilen, ruh beyin etkileşim örneği vardır. Bizim için bu konudaki en önemli örnek Çanakkale mücadelesi ve Atatürk’ün ülkemize kattığı değerlerdir.

Biz Ahmet Güvenç LCM ENSTÜTÜ olarak, ruhumuzu besleyen tüm değerlerimizi, bilişsel yapımızı zenginleştirecek eğitim metodları ile destekleyerek, evrensel düşünme metedolojisini benimsemiş, yetişmiş insan kalitesi en üst seviyede, ruhunu müzikle besleyen bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.