Ahmet Güvenç

KURUCU, Bas Gitar & Armoni

1951 doğumludur. Profesyonel müzik hayatına 1967 yılında Grup Bunalım’la başladı. Daha sonra Erkin Koray ve Süper Grup’la çalıştı.

1971 yılında vatani görevini bitirdikten sonra çalışmalarını İngiltere ve Hollanda’da sürdürdü.

1976 yılında Barış Manço ve Kurtalan Ekspres’le çalışmaya başladı. Barış Manço ile çalışmaları sanatçının vefatına kadar devam etti.

Barış Manço ile çalıştığı 25 yıl içinde yurtiçi ve yurtdışında sayısız konserler verdi. Japonya, Amerika, Rusya, Avustralya ve Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde ülkemizi temsil etti.

Barış Manço’ nun TV programlarında yer aldı. Bu dönemlerde bestelediği Dönence ve Gülpembe dönemin en sevilen parçalarından oldu.

80’li yıllarda Berkleee jazz üniversitesi Correspondance kursunu bitirdi.

Yurda döndükten sonra Timur Selçuk’un Çağdaş Müzik Merkezi adlı okulunda 13 yıl bas ve armoni dersleri verdi.

Kendisine ait olan Spectrum Ses Kayıt Stüdyosu’nda 20 yıl boyunca Erkin Koray, Cem Karaca, Selmi Andak, Nükhet Duru, 3 Hürel, Önder Foçan, Mor ve Ötesi, Yaşar Kurt gibi pek çok sanatçının albümlerinde kayıt, çalma ve orkestrasyon gibi çeşitli aşamalarda yer aldı.

Barış Manço’ nun vefatından sonra Kurtalan Ekspres sahne çalışmalarına 3 yıl Cem Karaca ile devam etti.

2005’te Cem Karaca, 2009’da kadim dostu Bahadır Akkuzu’ yu kaybeden Ahmet Güvenç misyonunu bırakmama ve Kurtalan Ekspres’ i devam ettirme kararı aldı.

Ahmet Güvenç 2001 yılında Gülen Andak’ la Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Gülen Andak & Ahmet Güvenç Sanat Merkezi’ni kurdular. Halen müzik ve dansın çeşitli branşlarında öğrenci yetiştirmektedirler.