Ahmet Güvenç

1951 doğumlu olup profesyonel müzik hayatına 1967 yılında Grup Bunalım’la başladı.Daha sonra erkin Koray ve Süper Grup’la -çalışmalarına devam etti. 1971 yılında gittiği vatani görevini bitirdikten sonra çalışmalarını İngiltere ve Hollandada sürdürdü. 1976 yılında Barış Manço ve Kurtalan Ekspres’le yaptığı çalışmalar sanatçının vefatına kadar devam etti.

Ahmet Güvenç, Barış Manço ile çalıştığı 25 yıl içinde yurtiçi ve yurtdışında sayısız konserler verip Japonya, Amerika, Rusya, Avustralya ve Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde ülkemizi temsil etti. Barış Manço’ nun TV programlarında yer aldı. Bu dönemlerde bestelediği Dönence ve Gülpembe dönemin en sevilen paçalarından oldu.

80’li yıllarda Berkleee jazz üniversitesi Correspondance kursunu bitiren Ahmet Güvenç, Timur Selçuk’un Çağdaş Müzik Merkezi adlı okulunda 13 yıl bas ve armoni dersleri verdi. Kendisine ait olan Spectrum ses kayıt stüdyosunda; Erkin Koray, Cem Karaca, Selmi Andak, Nükhet Duru, 3 Hürel, Önder Foçan, Mor ve Ötesi, Yaşar Kurt gibi pek çok sanatçının albümlerinde kayıt, çalma ve orkestrasyon gibi çeşitli aşamalarda yer almış olup Stüdyo Spectrum’u kapatmıştır.

Kurtalan Ekspres Barış Manço’ nun vefatından sonra sahne çalışmalarına 3 yıl Cem Karaca ile devam etti. 2005’te Cem Karaca 2009’da da kadim dostu Bahadır Akkuzu’ yu kaybeden Ahmet Güvenç misyonunu bırakmadı ve Kurtalan Ekspres’ i devam ettirme kararı aldı.

Ahmet Güvenç 2001 yılında çalışmalarını Gülen Andak’ la birleştirdi. Beraberce Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Gülen Andak & Ahmet Güvenç Bale – Dans – Müzik Akademisi’ni kurdular. Okul 13 yıldır devam etmekte olup müzik ve dansın çeşitli branşlarında öğrenci yetiştirmektedir.