Gülen Andak

Küçük yaşlarda özel derslerle başladığı bale yaşamına konservatuara girerek devam etti.Bu uzun eğitimi üç sınıf birden atlayarak çok daha kısa sürede bitirdi.İki yıl Devlet tiyatrosunun çocuk oyunlarında oynadı.Sahnede aktif olarak dans etmesinin yanı sıra asıl yapmak istediği koreograflıktı.İlk koreografisini Mehmet Teoman’ ın yönettiği, Nisa Serezli -Tolga Aşkıner – Göksel Kortay-Kerem Yılmazer gibi tiyatronun duayenlerinin de yer aldığı Kaçacak Delik Arıyorum adlı Müzikal ile yaptı.

Birçok reklam filminde oynadı ve koreografilerini yaptı.Işık lisesinde bale öğretmenliği görevini 23 yıl sürdürdü.

Erol Günaydın’ın yazıp yönettiği; Selim Naşit – Zeynep Tedü – Göksel Kortay – Bülent Karabaş – Kerem Yılmazer – Yüksel Gözen – Alpay İzer ve daha birçok usta oyuncunun yer aldığı Akbank çocuk tiyatrosunda koreograf ve oyuncu olarak uzun yıllar çalıştı. Selmi Andak’ın Eurovision’ larda yarışan pek çok bestesinin koreografilerini yaptı.

Daha sonra kendisinin de aktif olarak dans ettiği Gülen Andak Modern Dans Grubunu kurdu.Bu grupla uzun yıllar yurtiçi yurtdışı festivaller,turneler,gösteriler ve TV programları yaptı. Özellikle TRT ile Bizden Size ve Do Re Mi gibi müzik programlarında hem kendi grubunun gösterilerinde bulundu hem de Türkiye’ nin neredeyse bütün pop Müzik sanatçılarına danslarıyla eşlik etti.

Katıldığı en uzun soluklu programlardan biri de TRT 1 de her Pazar canlı yayınlanan, Cengiz Baysal’ ın yönetip Mustafa Yolaşan’ ın sunduğu Pazar 89’ dan başlayıp Pazar 93′ e kadar süren programdır.

Eğitmen ve koreograf olarak pek çok eserde çalıştı. En son koreografisini yaptığı oyun Tolga Aşkıner’in vefatından önce son kez yazıp yönettiği, Bora Ayanoğlu’ nun müziklerini, Osman Şengezer’ in dekorlarını yaptığı, Hadi Çaman tiyatrosunda sahnelenen, Hadi Çaman’ ın yanı sıra pek çok değerli oyuncunun da yer aldığı Çiçekli Saksı Sokağı adlı müzikaldir.

Yeteneği yönlendirip ilerletmek için doğru bir eğitimden geçmek şarttır ilkesini kabul eden Gülen Andak, 1983 yılında Gülen Andak Bale ve Dans merkezini açtı. Bu okul Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı olarak hizmet vermektedir. Daha geniş alanlarda hizmet vermek amacıyla 16 yıl önce müzisyen, eğitmen ve besteci Ahmet Güvenç’ in de katılımıyla okula Müzik bölümü de ilave edilmiştir. Ayrıca okulun bünyesinde bulunan organizasyon bölümünde organizasyonun yanısıra çeşitli firmaların ürün tanıtımlarının müzikleri ve koreografileri yapılmaktadır. 35’inci yılını tamamlayan okul artık Gülen Andak & Ahmet Güvenç Bale – Dans – Müzik Akademisi olarak faaliyet göstermektedir.